Stiftende årsmøde i Ventilen Gentofte

2012 20. Jan 17:27

Onsdag d. 25. januar afholdes der stiftende årsmøde i Ventilen Gentofte. Det er en af de vigtigste af de indledende øvelser inden vi - i løbet af februar - slår dørene op til et mødested på Gentofte Hovedbibliotek.

 

På årsmødet skal vedtægten godkendes, kontingentet skal fastsættes og der skal vælges formand, næstformand, kasserer og evt. øvrige bestyrelsesmedlemmer.

 

Hvis du ønsker at deltage, er du velkommen - men af praktiske årsager skal du tilmelde dig på info@ventilen.dk senest d. 24. januar.

 

Dagsordenen er som følger:

1. Mødets åbning v. Ventilen Danmarks sekretariatsleder

2. Valg af dirigent og referent

3. Vedtægtsforslag

4. Valg af bestyrelse

5. Beslutning om at søge optagelse i Ventilen Danmark

6. Fastsættelse af kontingent

7. Evt.

 

ad 1. Ændringer eller øvrige forslag til dagsordenen vil blive behandlet under dette punkt.

ad 3. Forslaget til vedtægter kan fås ved henvendelse til Ventilen Danmarks sekretariat på info@ventilen.dk

ad 4. Der skal - jvf. den foreslåede vedtægt - minimum vælges en formand, en næstformand og en kasserer.

ad 5. Det indstilles at Ventilen Gentofte søger om optagelse i Ventilen Danmark

ad 6. Det indstilles at kontingentet fastsættes til at følge Ventilen Danmarks kontingent, der i øjeblikket er på 75 kr/år